Ujgurok Deportálási Menedzsmentje: Növekvő Nemzetközi Aggodalom
Negyvennyolc férfi, akik évekkel ezelőtt menekültek el Kínából, továbbra is őrizetben van Thaiföldön, és fennáll a veszélye annak, hogy visszatoloncolják őket Kínába. A jogvédő szervezetek szerint ez a lépés súlyos emberi jogi visszaéléseket vonhat maga után, tekintettel az ujgurok Kínában tapasztalt korábbi bánásmódjára.
A thaiföldi hatóságok az elmúlt években több ujgur menekültet is fogva tartottak, akik Kína nyugati részéről, Xinjiang Ujgur Autonóm Területről érkeztek. Sokan közülük politikai menedéket kerestek, menekülve a Kínai Kommunista Párt által végrehajtott széles körű kényszermunka és megfigyelési gyakorlatok elől. Ezek a gyakorlatok az ENSZ és más nemzetközi szervezetek szerint etnikai tisztogatásnak és emberi jogi visszaéléseknek minősülnek.
A nemzetközi közösség figyelme fokozottan irányul Thaiföldre, különösen azok után, hogy egyes jelentések szerint Kína nyomást gyakorolhat a thaiföldi kormányra az ujgurok kiadatása érdekében. Ettől függetlenül Thaiföld nemzetközi emberi jogi kötelezettségei következtében jogilag köteles védelmet nyújtani a menekülteknek, és nem szabadna őket visszaküldeni olyan országba, ahol üldöztetés vagy kínzás veszélye áll fenn.
Jogvédő szervezetek, köztük a Human Rights Watch és az Amnesty International is, folyamatos figyelmeztetéseket adnak ki, és arra hívják fel Thaiföldet, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot, és biztosítson menedéket az ujgurok számára.
A helyzet tovább bonyolódik, tekintettel a geopolitikai feszültségekre az Egyesült Államok és Kína között, amelyek érintik a menekültügyi és emberi jogi kérdéseket is. A világ szeme tehát most Thaiföldre szegeződik, várva, hogy lássa, miként kezeli ezt az emberi jogi válságot, amely a nemzetközi közösség próbájára teszi az ország elkötelezettségét az emberi jogok és a menekültvédelem iránt.
Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5ye63grvyko
Dátum: 2025-01-20