A megállapodás, amely Amerikát gazdaggá és hatalmassá tette

Az Egyesült Államok gazdasági dominanciája számos tényezőnek köszönhető, de egyik legfontosabb eleme a dollár globális pénznemként betöltött szerepe. A második világháború utáni években, 1944-ben a New Hampshire állambeli Bretton Woodsban tartott konferencián született meg az az egyezmény, amely a dollárt az aranyhoz kötötte, és ezzel gyakorlatilag a világ vezető devizájává tette. Ez a megállapodás biztosította, hogy a nemzetközi kereskedelem zömében dollárban bonyolódik, ami óriási előnyt jelentett az USA számára.

A dollár dominanciája többek között abban nyilvánul meg, hogy az amerikai kormány képes volt alacsony kamatlábakkal adósságot felhalmozni, hiszen a világ bankjai és kormányai az amerikai államkötvényeket stabil és biztonságos befektetésként kezelték. Emellett Amerika számára lehetőséget biztosított arra, hogy hatékonyan befolyásolja a globális gazdasági és politikai eseményeket.

Donald Trump elnöksége alatt azonban többször felmerült a dollár globális szerepének kérdése. Trump törekvései, amelyek a protekcionizmus jegyében zajlottak, valamint az amerikai gazdasági gyakorlatokat érintő kritikái eleinte bizonytalanságot keltettek a nemzetközi pénzügyi piacokon. Bár hosszú távú hatásuk még nem teljesen értékelhető, ezek a lépések potenciálisan gyengíthetik a dollár pozícióit mint a világgazdaság fő pénzneme.

Az Egyesült Államok gazdasági és politikai jövője jelentős mértékben függ attól, hogy a dollár továbbra is fenntartja-e domináns szerepét a globális pénzügyi rendszerben. Ennek biztosítása érdekében a jövőbeli amerikai kormányzatoknak is oda kell figyelniük a nemzetközi kapcsolatok ápolására és a gazdasági stabilitás biztosítására.

Forrás: https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/trump-xi-und-der-dollar-der-deal-der-amerika-reich-und-maechtig-machte-110461611.html
Dátum: 2025-05-10