Megfigyelések Amerikai-Mexikói Határkeresztezésről: Vezérigazgatói Szemszögből
Két héttel ezelőtt feleségemmel lehetőségünk adódott részt venni Mexikó éves turisztikai vásárán, a Tianguis Turístico-n. Az esemény első ízben zajlott mind az Egyesült Államokban, mind Mexikóban. Régen vártuk már, hogy személyesen is megtekinthessük, milyen együttműködés alakul ki a két ország között, különösen egy olyan időszakban, amikor a fokozott koordináció mindkét fél számára előnyös lehet. A rendezvényeket Tijuana és San Diego városaiban tartották, amely lehetővé tette számunkra, hogy megismerjük Tijuanát és tapasztalatokat szerezzünk a San Diego/Tijuana metropolitán területen, amely majdnem ötmillió embert számlál. Ez a terület sok tekintetben egyetlen nagy városként működik, ahol becslések szerint naponta 125 000-150 000 diák, munkás, turista és egészségügyi beteg kel át a határon. Mindig is kíváncsi voltam, hogyan létezhet ilyen hatalmas emberáramlás egy jelentős határfal mellett.
A San Ysidro belépési pont a San Diego-Tijuana metropolitán terület négy határátkelőjének egyike, ahol naponta több mint 100 000 ember kel át Mexikó és az Egyesült Államok között. Több mint 250 alkalommal keltem át a határon az elmúlt 30 év során, de ezek közül minden egyes alkalommal repülővel történt. Soha nem adódott lehetőségem személyesen megnézni, vagy autóval, gyalog átkelni Mexikó északi határán.
Visszatérve Tijuanába, többször is átkeltem a határon, gyalog és autóval — szerencsére egy San Diegó-i újságírónk vezetett, nem én. Tisztázandó, semmiképpen sem szeretném lebecsülni vagy elbagatellizálni annyi millió ember küzdelmét és utazását, akik átkelték (vagy megpróbálták átkelni) a határt az én tapasztalataimhoz képest.
Az egyik határkeresztezés során Tijuanából San Diegóba gyalogoltunk át a Cross Border Xpress (CBX) hídon. Tijuana repülőteréről érkezve a CBX-en keresztül kevesebb, mint 15 perc alatt az amerikai bérelt autónkban ültünk úton San Diego felé! Második alkalommal autóval mentünk San Diegóból Tijuanába. A mexikói határon lévő topesek (sebességcsökkentők) miatt csak lassítanunk kellett, de senki sem állított meg, és senkinek sem kellett megmutatnunk az útleveleinket egyik oldalon sem.
Tijuana egy másik bolygónak tűnt — minden más volt. Tijuana jobb volt, mint vártam, tekintettel arra, hogy milyen előítéleteim voltak a várossal és az általános határterülettel kapcsolatban. Összességében figyelemre méltó, hogy mennyire eltérő lehet két szomszédos ország határának átlépése. Reménysugárként tekintek a jövőre, abban bízva, hogy a mexikóiak és az amerikaiak egyszer majd visszatekintve csak elképzelni tudják, milyen lehetett, amikor még fal választotta el San Diego és Tijuana közösségeit.
Forrás: https://mexiconewsdaily.com/opinion/us-mexico-border-crossing-ceo-perspective/
Dátum: 2025-05-17