Trump és a Panamai-csatorna: Visszaszerzési törekvések
Donald Trump volt amerikai elnök tervei újból felkavarták a nemzetközi vízi utak geopolitikájának állóvizét. Régóta hangoztatott álláspontja, hogy Amerika szeretné visszaszerezni a Panamai-csatorna ellenőrzését. Ezt a szándékot a csatorna jelentőségével és a nemzeti biztonsággal indokolja, azonban a valós geopolitikai helyzet és ezeknek a kijelentéseknek a nemzetközi jogi következményei számos kérdést vetnek fel.
A Panamai-csatorna, amelyet eredetileg a franciák kezdtek el építeni és később az Amerikai Egyesült Államok fejezte be 1914-ben, évtizedeken keresztül amerikai irányítás alatt állt. Az 1977-es Torrijos-Carter Szerződések értelmében azonban az Egyesült Államok 1999-ben átadta a csatorna teljes ellenőrzését Panamának. Ez a lépés egy nagyobb korszakváltást jelentett a két ország kapcsolatában, és megerősítette Panama szuverenitását.
Trump nyilatkozatai, miszerint az Egyesült Államoknak „újra kellene szereznie” a csatorna feletti ellenőrzést, komoly diplomáciai feszültséget generálhatnak. Szakértők szerint ezek a megnyilvánulások nemcsak hogy aláássák a nemzetközi szerződésekre és elvekre épülő rendet, de figyelmen kívül hagyják azokat az előrelépéseket is, amelyeket Panama az elmúlt évtizedekben tett a csatorna hatékony és autonóm kezelése érdekében.
A Panamai-csatorna globális kereskedelmi jelentősége vitathatatlan. Ez az átjáró kapcsolja össze az Atlanti- és a Csendes-óceánt, és létfontosságú szerepet játszik a világgazdaságban. A csatorna iránti megújult amerikai érdeklődés mögött állhat gazdasági indok is, hiszen a tengeri kereskedelem növekedésével egyre nagyobb stratégiai jelentőséggel bír ez a tranzitútvonal.
Annak ellenére, hogy Trump nyilvánosan többször is kifejezte ezt az irányvonalat, jelenleg kevés konkrét lépés történt e terv megvalósítására. Az Egyesült Államok aktuális kormányzata egyelőre nem támogatja nyíltan ezt a törekvést, és a nemzetközi közösség is óvatosan reagál a potenciálisan destabilizáló kijelentésekre.
A Panamai-csatorna kérdése így továbbra is feszült diplomáciai tárgyalások tárgya marad, amely nemcsak a két érintett ország, hanem a globális kereskedelem szempontjából is döntő jelentőséggel bír. A további fejlemények várhatóan az Amerikai Egyesült Államok bel- és külpolitikájának következő lépéseitől fognak függeni.
Forrás URL: https://www.faz.net/pro/weltwirtschaft/sonderthema-2/donald-trump-buhlt-um-panama-der-kanal-des-anstosses-110246454.html
Dátum: 2025-01-23