Az űrkőzetek jogi tulajdonjoga: Ki viheti haza a meteoritokat?
Minden nap körülbelül 48,5 tonna űrkőzet zúdul a Földre. Ezek a meteoritok, ha a tengerbe esnek, soha nem kerülnek elő, de ha szárazföldön landolnak, heves viták tárgyává válhatnak azok jogi tulajdonjogát illetően. Manapság a meteoritvadászat világszerte egyre népszerűbb és jövedelmezőbb tevékenységgé vált, az űrből származó kövek online adásvétele és országok közötti szállítása miatt.
Az Új-Zélandon, a South Island középső részén található Takapō-nál tavaly talált, alma méretű, 810 grammos meteorit is felvetette újra a szabályozással kapcsolatos kérdéseket. Ezt a meteoritot Jack Weterings találta meg, aki a Fireballs Aotearoa csoport tagja; ez a polgári tudományos csoport meteoritok nyomába ered. Habár a meteorit egy ideig az Otago Egyetem geológusainak kezében volt, a jogszerű tulajdonjoggal kapcsolatos kérdések még mindig nyitottak, mivel állami földön találták.
Új-Zélandon, ahogy más országokban is, a meteoritok tulajdonjoga az adott ország törvényei alapján kerül meghatározásra. Néhány ország magántulajdonban engedi a meteoritokat, míg mások kötelező állami tulajdont írnak elő, mindenfajta kompenzáció nélkül. Új-Zélandon – Kanadához, Franciaországhoz, az USA-hoz és az Egyesült Királysághoz hasonlóan – a meteorit lehullásának helyétől függ, ki lehet a jogszerű tulajdonos. Privát tulajdonú területeken a föld tulajdonosa rendelkezik a jogokkal, míg állami területen a „találó, tartható” elv érvényesül, és ebben az esetben a Fireballs Aotearoa szervezet, Jack Weterings jóvoltából, a jogos tulajdonos.
A meteoritok kereskedelmének szabályozása végett több állam is lépéseket tett a határaikon belüli meteoritvadászat szabályozására. Új-Zélandon például az exportálható mozgatható védett tárgyak, így a māori kapcsolatokkal rendelkező tárgyak exportja szigorúan korlátozott. A Védett Tárgyakról szóló 1975-ös törvény, amely magában foglalja a kulturális tulajdon jogellenes átadásának megakadályozásáról szóló 1970-es UNESCO Egyezményt és a 1995-ös UNIDROIT Egyezményt a lopott kulturális tárgyakról, engedélyezési kötelezettséget ír elő a meteoritok exportjára. Az illegális exportálás vagy kísérlete súlyos büntetésekkel jár, beleértve a tárgy állam általi elkobzását, akár öt évig terjedő szabadságvesztést, és akár 100 000 új-zélandi dollár pénzbírságot egyénenként.
Bár Új-Zéland törvényi intézkedéseket hozott a meteoritok exportjának szabályozására, a leletre bukkant személyek és a tudósok közötti kapcsolat egyre feszültebbé válhat. Talán erőteljesen el kellene téríteni a meteoritgyűjtést, kivéve, ha az kizárólag tudományos célokat szolgál? Az idő megmutatja, található-e könnyen elfogadható kompromisszum.
Forrás: https://theconversation.com/earth-is-bombarded-with-rocks-from-space-but-who-gets-to-keep-these-ultimate-antiques-245741
Dátum: 2025-01-21