Nemzetközi Bíróság Támogatását 78 Ország Biztosította az USA Szankciói Után

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nemrégiben szankciók célpontjává vált az Egyesült Államok részéről, miután az intézmény kibocsátott egy elfogatóparancsot Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök ellen, állítólagos háborús bűnök miatt Gázában. Az USA és Izrael nem részei a bíróságnak és nem ismerik el annak hatóságát. Ez ellenére, 78 ország állt ki a bíróság mellett és egy közös nyilatkozatban erősítették meg támogatásukat az ICC iránt.

A támogató országok között szerepel Afganisztán, Albánia, Andorra, Ausztria, Banglades, Belgium, Belize, Bolívia, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Zöld-foki Köztársaság, Kanada, Chile, Kolumbia, Komorok, Costa Rica, Horvátország, Ciprus, Kongói Demokratikus Köztársaság, Dánia, Dominikai Köztársaság, Észtország, Finnország, Franciaország, Gabon, Gambia, Németország, Ghána, Görögország, Grenada, Guatemala, Honduras, Izland, Írország, Jordánia, Lettország, Lesotho, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Maldív-szigetek, Málta, Mexikó, Mongólia, Montenegró, Namíbia, Hollandia, Nigéria, Észak-Macedónia, Norvégia, Panama, Peru, Lengyelország, Portugália, Moldova Köztársaság, Románia, Szent Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, San Marino, Szenegál, Seychelle-szigetek, Sierra Leone, Szlovákia, Szlovénia, Dél-Afrika, Spanyolország, Palesztin Állam, Svédország, Svájc, Kelet-Timor, Trinidad és Tobago, Tunézia, Uganda, Egyesült Királyság, Uruguay, és Vanuatu.

A közös nyilatkozat szerint „Mi, az aláíró államok, újra megerősítjük eltökéltségünket a Nemzetközi Büntetőbíróság függetlensége, pártatlansága és integritása iránt. A Bíróság létfontosságú pillére a nemzetközi igazságszolgáltatási rendszernek, biztosítva a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények elkövetőinek elszámoltathatóságát.”

A nyilatkozat külön is kitér az Egyesült Államok által bevezetett szankciókra; hangsúlyozva, hogy ezek „növelik a legsúlyosabb bűncselekmények büntetlenségének kockázatát és aláássák a nemzetközi jogrendet, ami elengedhetetlen a globális rend és biztonság előmozdításához”. Továbbá, a szankcióknak a Bíróság munkáját Fenyegető hatása is van, mivel veszélyeztethetik a bizalmas információk titkosságát és az érintettek – beleértve az áldozatokat, tanúkat és a bírósági tisztviselőket – biztonságát.

Ez a nemzetközi összefogás mutatja, hogy számos ország elkötelezett amellett, hogy támogassa a Nemzetközi Büntetőbíróságot annak küldetése és függetlensége fenntartása terén.

Forrás: https://www.dailynewsegypt.com/2025/02/07/icc-receives-backing-from-78-nations-following-us-sanctions-over-israel-investigation/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=icc-receives-backing-from-78-nations-following-us-sanctions-over-israel-investigation
Dátum: 2025-02-07