USA-Kína: óriások összecsapása

A világ két legnagyobb gazdasági hatalma, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború egyre inkább kiéleződik. Területi és demográfiai méretekben is gigászokról van szó: mindkét ország területe meghaladja a kilencmillió négyzetkilométert, Kína a világ második legnépesebb országa 1,4 milliárd lakossal, négyszer annyi embert számlálva, mint az USA.

Gazdasági téren az Egyesült Államok vezeti a listát a világ legnagyobb gazdaságaként, 29 billió dolláros bruttó hazai termékével 2024-ben, míg Kína 18 billió dollárral követi. Kína a legnagyobb exportőr, amely 2024-ben 3,6 billió dollár értékben exportált árut, míg az USA a legnagyobb importőr volt 3,4 billió dollárral.

A kereskedelmi egyenlőtlenség különösen érzékeny terület, az Egyesült Államok 355 milliárd dolláros kereskedelmi deficitet halmozott fel Kínával szemben az áruforgalomban 2024-ben. Az USA és Kína közötti feszültség tovább nőtt, miután Donald Trump elnök 145 százalékos vámot vetett ki számos kínai importtermékre, amire Peking 125 százalékos válaszvámokkal reagált.

Az ökológiai lábnyom tekintetében Kína a legnagyobb üvegházhatású gázok kibocsátója, az Egyesült Államokkal a nyomában. Trump elnöki mandátuma alatt az Egyesült Államok kilépett a Párizsi Klímaegyezményből, szemben a kínai vállalással, mely 2030-ra tervezi szén-dioxid-kibocsátásának stabilizálását, és 2060-ra a szén-dioxid-semlegességet.

A technológiai versenyben mindkét ország jelentős szereplő: az USA a GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft) csoportot, Kína a BATX (Baidu, Alibaba, Tencent, Xiaomi) óriásokat hordozza. A mesterséges intelligencia területén új front nyílt, miután a ChatGPT 2022 novemberi indulása óta mindkét országban megsokasodtak a generatív AI modellek.

A katonai költségvetés tekintetében az USA továbbra is a legnagyobb költekező 916 milliárd dollárral 2023-ban, míg Kína 296 milliárddal a második. Az űrversenyben is mindkét nemzet aktív: Kína 2030-ra tervez emberes holdmissziót és holdbázis építését, míg a NASA az Artemis program során 2027-re tervezi az asztronauták visszaküldését a Holdra.

A TikTok körüli konfliktus is élesedik, miután az amerikai törvényhozás ultimátumot adott a alkalmazás kínai tulajdonosának, a ByteDance-nek: vagy eladja amerikai részlegét, vagy kénytelen kivonulni az amerikai piacról. A biztonsági aggodalmak miatt hozott intézkedést Trump elnök 2023 júniusáig felfüggesztette, hogy időt biztosítson a TikTok eladására.

E két óriás összecsapása még hosszú ideig meghatározó tényező marad a globális politikában és gazdaságban.

Forrás: https://en.hespress.com/108275-us-china-the-clash-of-the-titans.html
Dátum: 2025-04-17