Hollywood fokozatos visszaszorulása Kínában – és így súlyosbítják ezt az amerikai vámok
Egykoron Hollywood uralkodott a kínai filmszínházakban, ma azonban egyre inkább háttérbe szorul, helyét a helyi nagy költségvetésű filmek veszik át. Ezt tovább erősíti az Egyesült Államok kereskedelmi politikája, amely negatívan befolyásolja a kínai nézők véleményét és preferenciáit.
A legutóbbi adatok szerint a kínai animációs „Ne Zha 2” film hatalmas sikert aratott, 12 hét alatt 15,2 milliárd jüant (kb. 2,11 milliárd amerikai dollár) bevételt hozott a kínai mozikban. Ezzel szemben az idén eddig legjobban teljesítő amerikai film, a Warner Bros. „A Minecraft Movie” címet viselő produkciója csupán 150 millió jüant termelt, és nem került be Kína 2025-ös top 10 filmje közé. Ez a trend már a második egymást követő év, amikor egyetlen hollywoodi cím sem érte el az egy milliárd jüan feletti bevételt.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az amerikai filmek piaci részesedése Kínában 36 százalékról 2018-ban, 30 százalékról 2019-ben, 14 százalékra csökkent 2024-re. A kínai nézők egyre kevésbé vonzódnak az amerikai nagyprodukciókhoz, ami részben a kreatív visszaesésnek, részben pedig a kereskedelmi feszültségeknek tudható be.
Az amerikai történetek gyakran nem rezonálnak a kínai életérzéssel és így nehezebben képesek empátiát vagy érzelmi választ kiváltani a közönségből. Emellett a Hollywoodra jellemző, franchise-alapú megközelítés – Marvel filmek és egyéb folytatások – már nem biztosít elegendő újdonságot és kreatív tartalmat a kínai nézők számára.
Az amerikai kormány vám- és kereskedelempolitikája tovább rontja a helyzetet, mivel ezek az intézkedések közvetve befolyásolják a kulturális termékek, így a filmek fogadtatását is. Kína filmes piacán egyre inkább teret nyernek az európai, japán és délkelet-ázsiai filmek, amelyek friss, újszerű tartalmat kínálnak a helyi közönség számára.
Ezek a változások arra utalnak, hogy Hollywoodnak ki kell találnia magát az átalakuló globális szórakoztatóiparban, hogy megőrizze relevanciáját Kínában, miközben figyelembe kell vennie a geopolitikai és kereskedelmi kihívásokat is. Washington protekcionista kereskedelempolitikája nemcsak gazdasági, hanem kulturális következményekkel is jár, ami végül az amerikai kulturális befolyás csökkenéséhez vezethet a világ második legnagyobb filmes piacán.
Forrás: https://www.dailynewsegypt.com/2025/04/17/hollywoods-fading-charm-in-china-and-why-u-s-tariffs-are-making-it-worse/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hollywoods-fading-charm-in-china-and-why-u-s-tariffs-are-making-it-worse
Dátum: 2025-04-17