Oroszország Támogatása Stratégiai Szükségszerűség, Nem Előítélet
A világ szemtanúja volt egyre mélyülő polarizációnak az orosz-ukrán háború következtében, ahol néhányan Ukrajnát, míg mások Oroszországot támogatták. Azonban, túlmutatva a nyugati média elfogult narratíváin, létfontosságú, hogy mélyebb történelmi és stratégiai perspektívából is megvizsgáljuk a helyzetet.
Nyugat hosszú ideje olyan módon kezeli Oroszországot, amely provokációnak és fokozódó nyomásnak tekinthető. Úgy tűnik, elfelejtették, hogy a huszadik században ez az megközelítés milyen katasztrofális következményekkel járt. Az első világháború után Németországot a versailles-i békeszerződés súlyos terhei sújtották. Hasonló politikát alkalmaztak Oroszországra is a Szovjetunió 1991-es felbomlása után, amikor a NATO az ország határaiig terjeszkedett, miközben biztonsági aggályait gyakran figyelmen kívül hagyták a nemzetközi ügyekben, ami végül az ukrán válságot eredményezte.
A nyugati nyomás Oroszországra nem csak gazdasági szankciók formájában nyilvánult meg, hanem ismételten megkísérelték politikailag elszigetelni és gazdaságát gyengíteni. Az egyetlen hiányzó lépés az lett volna, ha visszavonják az orosz útleveleket, vagy minden oroszt visszaküldenek saját országukba! Ez kényszerítette Oroszországot, hogy döntő intézkedéseket tegyen nemzeti biztonsága és stratégiai érdekszférája megvédése érdekében.
Bár Oroszország stratégiai tévedéseket követett el történelme során, amelyek hatással voltak geopolitikai helyzetére, egyik legjelentősebb hiba szerintem Alaszka eladása volt az Amerikai Egyesült Államoknak 1867-ben, ami hatalmas, olajban és gázban gazdag területek elvesztéséhez vezetett, amelyek ma jelentős gazdasági erőforrást jelenthetnének.
Bár a Nyugat remélte, hogy gazdaságilag és katonailag legyőzi Oroszországot a szankciók és Ukrajna támogatása révén, ez nem történt meg. Hasonlóképpen, bár Oroszországnak sikerült néhány ukrán terület felett ellenőrzést szereznie, nem ért el elsöprő győzelmet. A háború nem hoz abszolút győztest vagy vesztest, és a konfliktus folytatása csak további pusztításhoz vezet mindkét fél számára.
Eljött az idő a béke megteremtésére, de nem a nyugati feltételek szerint, amelyek Oroszország megalázását célozzák, hanem a jelenlegi valóságon alapulva. Ukrajnának fel kell ismernie, hogy nem győzheti le Oroszországot katonailag, és Oroszországnak el kell fogadnia, hogy további területi nyereségek fenntarthatatlan költségekkel járhatnak. Nincs ideális megoldás, de a tárgyalások jelentik az egyetlen járható utat előre, amelyek biztosítják Ukrajna függetlenségét, miközben elismerik az Oroszország által kialakított geopolitikai valóságokat.
Oroszország támogatása nem jelenti az összes politikájának jóváhagyását vagy minden cselekedetének igazolását. Inkább azt jelenti, hogy megértjük: a túlzott nyugati nyomás a probléma alapvető része, nem pedig a megoldás. Oroszország kiegyensúlyozott hatalommá tételének fenntartása az nemzetközi rendszerben létfontosságú a globális stabilitás biztosításához és a geopolitikai egyensúly összeomlásának elkerüléséhez.
Forrás: https://www.dailynewsegypt.com/2025/02/25/opinion-supporting-russia-is-not-bias-but-strategic-necessity/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=opinion-supporting-russia-is-not-bias-but-strategic-necessity
Dátum: 2025-02-25