A Stockholm Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) legújabb jelentése szerint a katonai kiadások világszerte mély és tartósan növekvő trendet mutatnak, amelyek 2024-ben már a 2,7 billió dollárt is elértek, jelentősen meghaladva az előző évek számait. A kiugró növekedés hátterében elsősorban az európai országok és a Közel-Kelet állnak, amelyek az elmúlt évek feszültségeire és konfliktusaira reagálva döntöttek úgy, hogy jelentősen növelik védelmi költségvetésüket.

Az európai régió, beleértve Oroszországot, különösen nagy mértékben, 17%-kal növelte kiadásait, amelyek így elértek a 693 milliárd dolláros összeget. Oroszország a legnagyobb növekedéseket produkálta, ahol a katonai kiadások 38%-kal 149 milliárd dollárra nőttek, megduplázódva 2015 óta. Németország is jelentős mértékben, 28%-kal emelte a katonai kiadásokat, így 88,5 milliárd dollárra növelve azokat, ezzel India mögött a világ negyedik legnagyobb katonai költekezőjévé vált.

Az Egyesült Államok továbbra is a világ legnagyobb katonai kiadója maradt, kiadásait 5,7%-kal növelve, elérve az 997 milliárd dollárt, amely az összes világszintű katonai kiadás 37%-át, és a NATO országok katonai kiadásainak 66%-át teszi ki.

A jelentés szerint a Közel-Keleten is jelentős növekedést tapasztaltak, az izraeli fegyveres erők kiadásai például 65%-kal, 46,5 milliárd dollárra nőttek, ami a hatnapos háború óta a legnagyobb éves növekedés.

Kína a világ második legnagyobb katonai költekezőjeként 7,0%-kal 314 milliárd dollárra növelte kiadásait, amely három évtizedes folyamatos növekedést jelent, és Ázsia és Óceánia térségében a katonai kiadások felét teszi ki.

A SIPRI jelentése rámutat, hogy a fokozódó globális feszültségek várhatóan további hatással lesznek a geopolitikai döntésekre és a védelmi politikákra a közeljövőben, így várható, hogy ez a trend a katonai kiadások terén tovább folytatódik.

Forrás: https://en.hespress.com/109183-conflicts-spur-unprecedented-rise-in-military-spending.html
Dátum: 2025-04-27