Marokkó zöld ásványkincsei: Aranybánya vagy csapda a globális hatalmi harcban?

Marokkó gyorsan növekedő zöld ásványkincs szektorát milliárdok dollár értékű külföldi beruházások özönlése jellemzi, elsősorban kínai vállalatok részéről. Egy friss jelentés azonban figyelmeztet: ez a fellendülés arra kárhoztathatja az országot, hogy alárendelt szerepbe kerül a zöld gazdaság fölött folyó globális versenyben.

A Nemzetközi Intézet által közzétett elemzés szerint, bár Marokkó lítium, kobalt és más zöld ásványkincs projektjeinek növekedése ígéretesnek tűnhet, ez a trend tartósan megjelenítheti az országot mint nyersanyag-szállítót a Kína és a Nyugat közötti geopoltikai küzdelemben. Kína továbbra is a globális kritikus ásványkincs-piacok meghatározó ereje, míg az Egyesült Államok és Európa igyekeznek csökkenteni függőségüket a kínai ellátási láncoktól. Marokkó szabadkereskedelmi megállapodásai az USA-val és az EU-val vonzóvá teszik azt a kínai cégek számára, amelyek a kereskedelmi korlátokat igyekeznek kikerülni.

A jelentés szerint Marokkó jelenlegi modellje inkább arra összpontosít, hogy globális befektetési központként tüntesse fel magát, mintsem hogy egy ellenálló, hazai zöld ipart építsen ki. A szerzők szerint a boom többnyire állami és vállalati erőfeszítések eredménye, amelyek célja Marokkó pozíciójának megerősítése a globális kapitalizmus változó dinamikái között.

Annak ellenére, hogy a ásványi jólét gyors iparosodást ígér, a jelentés kiemeli a tartós strukturális problémákat is. Az országban hiányoznak az erős technológiai átadási keretrendszerek, és továbbra is függ a külföldi tőkétől. A gazdasági előnyök elsősorban az elit kezében koncentrálódnak, míg az érintett közösségek gyakran csak rövid távú építkezési munkákhoz jutnak, és ők viselik a környezeti rombolás terhét.

Helyi tiltakozások már kitörtek az ásványokban gazdag régiókban, az ott élők a földvesztés, a vízhiány és az erdőirtás miatt felmerülő aggodalmaikat fejezték ki. A jelentés arra a következtetésre jut, hogy ha Marokkó nem irányítja át ásványstratégiáját a hazai iparok és a regionális ellátási láncok támogatása felé, az ország továbbra is az alacsonyabb fokozatokon maradhat a globális értékláncon, függetlenül attól, hogy milyen „zöldnek” tűnnek exportjai.

Forrás: https://en.hespress.com/110871-report-moroccos-green-minerals-boom-may-entrap-nation-in-global-power-struggle.html
Dátum: 2025-05-16