Marokkói Diplomáciai Győzelem az ENSZ Biztonsági Tanácsban
Az ENSZ Közgyűlése csütörtökön öt új nem állandó tagot választott a Biztonsági Tanácsba a 2026–2027-es időszakra. Bahrein, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Libéria, Lettország és Kolumbia foglalnak majd helyet 2026. január 1-jétől, felváltva az 2025 végén távozó tagokat, köztük Algériát. Az eredmény jelentős diplomáciai fejleményt jelent Marokkó számára, különösen Bahrein, Libéria és a Kongói Demokratikus Köztársaság bekerülése révén, mely országok nyíltan támogatják Marokkó autonómia tervét a Szahara régióban, amely hosszú ideje áll egy területi vita középpontjában.
Bahrein, Marokkó egyik kulcsfontosságú szövetségese regionális és nemzetközi fórumokon, következetesen megerősítette támogatását Marokkó területi integritásához. 2020-ban az első arab országok egyikeként nyitott konzulátust Laayoune városában, amely szimbolikusan is megerősítette Marokkó fennhatóságát a Szahara felett. A Kongói Demokratikus Köztársaság és Libéria is erősítették támogatásukat Marokkó álláspontja mellett. Mindkét ország konzulátusokat avatott fel a vitatott régió marokkói irányítása alatt álló részein, és részt vettek nemzetközi konferenciákon, amelyek Marokkó autonómia kezdeményezését támogatták mint realisztikus megoldást marokkói fennhatóság alatt.
Szakértők szerint a legutóbbi ENSZ szavazás „széleskörű nemzetközi konszenzust” tükröz Marokkó autonómia tervének pragmatikus alapján a Szahara vita megoldására. Ez a szavazás megerősíti azt a növekvő diplomáciai lendületet, amit Marokkó elérte VI. Mohamed király vezetése alatt, különösen a separatista narratívákkal szemben, amelyek már nem rezonálnak a nemzetközi közösséggel. Jelentős világhatalmak, beleértve az Egyesült Államokat, Franciaországot és az Egyesült Királyságot, most már nyíltan támogatják Marokkó szuverenitás igényeit.
Annak ellenére, hogy Algéria szintén tagja volt a Biztonsági Tanácsnak, úgy tűnik, nem tudta kihasználni ezt a pozíciót a Polisario Front támogatására irányuló javaslatainak előmozdítására. Elemzők szerint az észak-afrikai ország kísérletei befolyásolni a Tanács döntéseit kudarcot vallottak, különösen, mivel egyre több afrikai és arab nemzet sorakozik Marokkó mögé.
Forrás: https://en.hespress.com/112504-un-elects-five-new-non-permanent-members-to-security-council-signaling-diplomatic-gains-for-morocco.html
Dátum: 2025-06-05