A századforduló legendás alkotása: „Az aranyláz”
Egy évszázada, a Los Angeles-i Grauman’s Egyptian Theatre nézői először láthatták, ahogy egy bohócalak vászonzacskót keni be lelkesedéssel – a mozi történetének talán egyik legemlékezetesebb jelenete. Charles Chaplin „Az aranyláz” (1925) című filmje olyan klasszikus, amelynek hatása máig érezhető.
„Az aranyláz” a filmvilág egyik meghatározó darabja, amely többről szól mint egyszerű szórakoztatás; ez egy komplex műalkotás, amely kritikai látásmódot és valós történelmi eseményeket ötvöz. Az inspiráció a XIX. század végén történt Donner-expedíció volt, amelynek tagjai az amerikai Sierra Nevadában rekedtek és végül kannibalizmushoz folyamodtak az életben maradás érdekében. Chaplin ezt a sötét epizódot használta fel arra, hogy bemutassa, hogyan válik az emberi kapzsiság és túlélési ösztön abszurditássá a nagy gazdagság keresésének kontextusában.
A filmhőse, akit Chaplin maga alakít, az Aranyláz idején Alaszkába utazik, abban reménykedve, hogy meggazdagodik. A kaland során számos vicces és egyben szívszorító helyzettel néz szembe. A film ikonikus jeleneteiben látjuk például, ahogy saját cipőjét főzi meg és eszi meg, vagy amint házikója egy szakadék szélén billeg – mindezek mély emberi érzéseket és a túlélés iránti vágyat tükröznek.
Chaplin a filmművészet terén tett újításai miatt is emlékezetes, „Az aranyláz” alkotói folyamata során például először alkalmazott teljes filmforgatókönyvet, több mint 600 statisztát foglalkoztatott, és fordulatos módon festett díszleteket használt.
Bár a film sikerét személyes botrányok és jogi harcok árnyékolták be (különösen Chaplin és a fiatal Lita Grey kapcsolata, amely házassággal, majd válással és közfelháborodással végződött), „Az aranyláz” kiállta az idő próbáját, mint Chaplin egyik legjelentősebb és legtartalmasabb munkája.
Chaplin filmje több mint egy évszázad elteltével is releváns marad, nem csupán művészi teljesítménye, hanem az emberi élet végső értelmét és a kapzsiság abszurditását feszegető témái miatt. A 100. évforduló alkalmából a film új 4K restaurációban került ismét a mozikba, lehetővé téve egy új generáció számára, hogy felfedezzék Chaplin zsenialitását.
Forrás: https://www.lanacion.com.ar/espectaculos/cine/la-quimera-del-oro-el-acto-de-rebeldia-que-engendro-un-amor-prohibido-una-feroz-denuncia-y-perdidas-nid01072025/
Dátum: 2025-07-01