Amerika-ellenesség nem vezet sehová

Washington, baj van. Az Amerikai Egyesült Államok az elszigeteltség felé tendál olyan módon, amit már másfél évszázada nem láttunk, ami potenciálisan szörnyű következményekkel járhat. És ezt a helyzetet aligha kezelhetnénk rosszabbul, mintha a Kreml ügynökei lennénk. Ha Kanada reményt fűz ahhoz, hogy rávegye az Egyesült Államokat az elszigeteltségi politika feladására, felnőttként kell viselkednünk.

Az Egyesült Államok elmúlt évtizedeinek külpolitikáját figyelemmel kísérve egyértelmű, hogy változások következtek be. Az a fajta kiszámíthatatlanság, amely jelenleg az amerikai külpolitikát jellemezi, Kanada számára is komoly kihívásokat rejt. A jelenlegi helyzet kezelése során azonban érthetetlen módon sokan az anti-amerikanizmus könnyű útját választották. Ez azonban nem csak hogy nem segít a helyzeten, hanem tovább mélyíti az egyre növekvő szakadékot Kanada és az Amerikai Egyesült Államok között.

A konstruktív párbeszéd és a kölcsönös tiszteleten alapuló diplomácia lényege lenne az ideális válasz. Azok a crass és gyakran méltánytalan amerikaellenes kirohanások, amelyek hallhatók egyes kanadai politikai és médiakörökből, nem tesznek jót sem Kanada, sem az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatainak. Ideje, hogy komolyan vegyük a felelősségünket globális színtéren és olyan megoldásokat kínáljunk, amelyek valóban képesek előmozdítani a béke és stabilitás ügyét.

Az Egyesült Államok irányváltása nem csak az amerikaiaknak, hanem globális szinten minden országnak új kihívásokat állít. Kanada számára különösen fontos, hogy stratégiai és megfontolt megközelítést alkalmazzon, amely elismeri az amerikai realitásokat és szakít azokkal az előítéletekkel, amelyek csak szélesítik a két ország közötti rést. A cél nem lehet más, mint a közös érdekek és célok újrafogalmazása, amely mindkét fél számára előnyös lehet.

Forrás: https://nationalpost.com/opinion/john-robson-crass-anti-americanism-will-get-us-nowhere
Dátum: 2025-02-19