A politikai klíma Amerikában egyre bizarrabb irányba tolódik. Donald Trump visszatérése a politikai színtérre ismét felveti a köztudatba az egykor szélsőségesnek tartott összeesküvés-elméleteket, amelyek most újra napirendre kerülnek. Az „állam irányítja az időjárást” vagy a „Föld lapos” elméletei már nem csak a lakosság körében, hanem maguk a hatalmi szervek által is egyre gyakrabban vannak terítéken.

Ez a trend nem kizárólag az Egyesült Államokban tapasztalható, hanem globális jelenség. Szerte a világon hatalmi pozíciókban lévők kezdenek hihetetlennek tűnő teóriákat támogatni és továbbadni, ami aggodalomra ad okot a demokratikus értékek és a társadalmi rend stabilitása szempontjából. A kérdés, hogy ezek a hiedelmek hogyan befolyásolhatják a politikát és a közhiedelmeket a hosszú távon, egyre több elemzőt és politikai szakértőt foglalkoztat.

Az, hogy ezek a merész állítások hogyan kerülnek politikai döntéshozók által támogatott narratívába, részben annak köszönhető, hogy a politikai és társadalmi megosztottság egyre inkább elmélyül. Az emberek hajlamosak olyan információkat keresni és olyan csoportokhoz csatlakozni, amelyek megerősítik előítéleteiket és világnézetüket, legyen szó akár tudományosan megcáfolható állításokról is.

Trump azonban nem csak a társadalmi megosztottságot erősíti, hanem olyan mediakörnyezetet is kialakít, ahol ezek az elméletek virágozhatnak. Az ilyen típusú információk terjedése különösen veszélyes lehet a társadalomra nézve, hiszen a valós tények és a fikció közötti határ egyre elmosódottabbá válik, ami zavarba ejtheti a polgárokat és alááshatja a tudományos alapokon nyugvó diskurzust.

A Trump korszak újbóli kezdete tehát nem csupán politikai visszhangot jelent, hanem azt is, hogy a legszélsőségesebb és legvitatottabb ötletek újra előtérbe kerülhetnek, ami kihívások elé állítja azokat, akik a tájékozott, felelős és objektív hírfogyasztásban hisznek.

Forrás: https://www.nytimes.com/2025/05/06/business/media/trump-conspiracy-theories.html
Dátum: 2025-05-06