Goethe művében már 200 éve megjelenik a német nők megszégyenítése – a jelenség ma is tart

Johann Wolfgang von Goethe klasszikusa, a Faust, több mint két évszázada formálja a német kulturális identitást. A darab főszereplője a sikeres, de elégedetlen tudós, Dr. Heinrich Faust, aki ördögi alku során próbál többre szert tenni. A dráma talán legtragikusabb alakja nem a főhős, hanem szerelme, Gretchen – egy tinédzser lány, akit az idős férfi megront, teherbe ejt, majd a társadalom kitaszít. Gretchen végül megfojtja „törvénytelen” újszülött gyermekét, elfogadja halálos ítéletét, és visszautasítja Faust mentő ajánlatát. A keresztény lány Isten kegyelmében keresi üdvösségét, míg Faust további kalandokra indul az ördöggel a Faust második részében.

Manapság vajon mi lenne Gretchen sorsa? Sorsát nem csupán a szexuális bántalmazás és a mélyen gyökerező nőellenes erkölcsök határozták meg, hanem a hiányzó reproduktív jogok is. Németországban ma is bűncselekmény az abortusz, bizonyos feltételek mellett az első 12 hétben nem büntetendő, ám a gyakorlatban egy modern kori Gretchennek nehézséget okozhat az abortuszra hajlandó orvos megtalálása attól függően, hogy hol él. Ráadásul Gretchen esetleg elrettentheti az a stigma is, amely nem csak társadalmi, hanem a német jogszabályokban is meghatározott.

Az abortusz kriminalizálása és stigma jelensége ma is Németországban él, és újra meg újra előkerül, ahogy a jobboldal újabb és újabb „bűnbakokat” keres a testi autonómia amerikai stílusú háborújának frontján. Goethe Gretchenje lehet, hogy közel 200 éve íródott meg, de a problémák, amelyeket felvet, sajnos még mindig aktuálisak.

Forrás: https://www.theguardian.com/world/commentisfree/2025/jul/19/germany-goethe-shaming-women-abortion
Dátum: 2025-07-19