Mussolini halálának 80. évfordulóján: Mit tanulhatnak a mai demokráciák a fasizmus felemelkedéséből?

Benito Mussolini, az olasz diktátor halálának 80. évfordulóján érdemes megvizsgálnunk, milyen tanulságokat vonhatnak le a jelenkori demokráciák az ő és más hasonló politikai vezetők hatalomra jutásából. Mussolini, a fasizmus megteremtője, saját politikai karrierjével számos fontos leckét adhat nekünk a demokrácia gyengeségeiről és a diktatúra megszilárdításának mechanizmusairól.

A fasizmus fogalmát Mussolini hozta létre az első világháború idején, és politikája kezdetben nem aratott osztatlan sikert. Az 1919-es választásokon például csak kevés szavazatot kapott. Azonban az 1920-as, 21-es évek ipari és agrár sztrájkjai, valamint a munkásszervezetek elleni harc során a fasizmus lassan beépült az olasz politikába. Mussolini ekkor szerezte meg az első komoly hatalmat, amikor fasiszta csoportjai erőszakkal szálltak szembe a sztrájkolókkal és a szociáldemokraták választási győzelmét semmisítették meg Bologna és Cremona városaiban.

A hatalomra jutását követően Mussolini fokozatosan szilárdította meg diktatúráját, kihasználva a politikai riválisok közötti megosztottságot és az állam represszív eszközeit. Az 1924-es általános választásokon a fasiszta milícia jelenléte mellett a szavazások manipulálásával Mussolini pártja a szavazatok 65%-át megszerezte. Nem sokkal később Matteotti szocialista vezető elrablása és gyilkossága nyomán, melyért Mussolini vállalta a felelősséget, végleg megszűnt az ellenzék mozgástere.

Mussolini az olasz társadalom „spirituális megújulását” hirdette, miközben cenzúrázta a sajtót, felszámolta az önálló szakszervezeteket, és egyre nagyobb hatalmat összpontosított magának. Ez az autokratikus vezetés, a nemzetközi normák figyelmen kívül hagyásával, az etiópiai invázió során tömeges emberi jogi visszaélésekhez vezetett.

A história Mussolini fasizmusát gyakran a „kisebbik rosszként” kezeli, de valójában Ő volt az első, aki totalitárius diktatúrát reklámozott. Az olasz fasizmus számos koncentrációs tábort működtetett, és részt vett az olasz zsidók deportálásában is a holokauszt idején.

Az igazi lecke, amit Mussolini karrierjéből levonhatunk, az, hogy a demokratikus erők csupán annyira erősek, amennyire ellenállnak az ilyen típusú politikai kalandoroknak. A korai és elszánt ellenállás hiánya lehetővé tette Mussolini számára, hogy lépésről lépésre szétzilálja az olasz demokráciát.

Forrás: https://theconversation.com/80-years-after-benito-mussolinis-death-what-can-demokráciás-today-learn-from-his-fascist-rise-251154
Dátum: 2025-04-26