A tibeti gleccsertó kiömlése okozott halálos áradást Nepálban, állítja az éghajlati szervezet
A Himalája magaslatain található gleccsertavak fenyegetése régóta ismert tény, mely most ismét tragikus eseményekhez vezetett. A legfrissebb jelentések szerint egy tibeti gleccsertóból származó hirtelen vízömlés okozta azt a pusztító áradást, ami Nepál egyik vidéki térségét sújtotta. A katasztrófa következtében legalább 19 ember eltűnt, és jelentős anyagi károk keletkeztek.
A jelenség hátterében a globális felmelegedés áll, ami fokozza a gleccserek olvadását, és így növeli a gleccsertavak vízszintjét, amelyek idővel túlcsordulhatnak. Ezúttal a tragédia a tibeti területeken kezdődött, de hatásai gyorsan átterjedtek a határon túlra is, Nepál egyes részeire. Az áradás hirtelen és váratlan volt, a helyi lakosok és hatóságok számára alig maradt ideje reagálni.
A környezeti szakértők szerint ezek a jelenségek egyre gyakoribbak lehetnek a jövőben, ha nem sikerül globális szinten jelentősen csökkenteni a károsanyag-kibocsátást és hatékonyabban kezelni a klímaváltozást. Jelen eset is rávilágít arra, hogy a klímaváltozás hatásai nem csupán lokálisak, hanem régiók közötti bonyolult kapcsolatokon keresztül is éreztetik hatásukat.
Nepál kormánya már megkezdte a károk felmérését és a eltűnt személyek keresését, de a helyreállítás hónapokig eltarthat. A nemzetközi közösség figyelme ismét a globális éghajlati válságra szegeződött, és fokozódik a nyomás a hatékonyabb klímapolitika és a nemzetközi együttműködés erősítése érdekében.
Forrás: japantimes.co.jp
Dátum: 2025-07-10