Titkos kutatásokat végez a világ legerősebb szuperszámítógépe
Az idei év januárjában ünnepélyes keretek között avatták fel a világ új leggyorsabb szuperszámítógépét, az El Capitant. A Kaliforniában megépült monstrumra 600 millió dollárt költöttek, és rendkívül fontos, sokszor titkos kutatások elvégzésére tervezték. Az El Capitan a számítástechnika csúcsteljesítményét képviseli, 2,746 exaflopos kapacitással büszkélkedhet, ami másodpercenként több trillió művelet elvégzését jelenti.
Az Egyesült Államok nukleáris arzenáljának biztonsági felügyelete csupán egy a számos kritikus feladat közül, amelyet az El Capitanra bíztak. Emellett a szuperszámítógép további titkos kutatási projekteken is dolgozik, amelyek részletei szigorúan bizalmasak. Ez a technológiai csoda nemcsak a sebességben, hanem a megbízhatóságban és a biztonságban is új mércét állít be.
Eddig a Frontier volt a rekordtartó 2,056 exaflopos teljesítményével, azonban az El Capitan ezt jelentősen túlszárnyalta. A harmadik helyen álló Aurora szintén impozáns, 1,98 exaflop kapacitással rendelkezik. Mindhárom gép amerikai területen található, ami az Egyesült Államok vezető szerepét erősíti a globális szuperszámítástechnikai versenyben.
A fejlett számítástechnika nemzetközi vonatkozásai is jelentősek. Más országok, mint például Japán, szintén komoly erőfeszítéseket tesznek a technológiai előrehaladás érdekében. Japán például a világ első zettaflop teljesítményű szuperszámítógépének megépítését tervezi 2030-ra, ami az El Capitant is felülmúlná.
A szuperszámítógépek széleskörű alkalmazásai között megtalálhatóak a gyógyászat, meteorológia és más tudományos területek is, ahol a rendkívüli számítási kapacitás alapvető fontosságú. Így ezek a gépezetek nem csupán a technológiai versenyfutás szimbólumai, hanem valódi, gyakorlati hasznossággal is bírnak a modern társadalom számára.
Forrás: https://24.hu/tech/2025/01/24/legerosebb-szuperszamitogep-el-capitan-titkos-kutatas/
Dátum: 2025-01-24