Az amerikai politikai tájékon egy jelentős változás figyelhető meg a Donald Trump elleni ellenállásban. 2017-ben, amikor Trump először hivatalba lépett, számos tüntetés és aktivista csoport alakult, amelyek hangosan és nyíltan szembeszálltak a politikájával. Az utóbbi időben azonban ezek a hangok jelentősen halkabbak lettek. Sokan azt kérdezik, mi történt azokkal, akik korábban az utcákon tiltakoztak.

Egyes elemzők úgy vélik, hogy a liberálisok és baloldaliak valamilyen módon „megbékéltek” Trump második elnöki ciklusával, talán részben azért, mert rájöttek, hogy az őt övező „fasizmus” narratíva nem bizonyult hatékonynak. A Fasizmus, mint rettegés forrása, úgy tűnik, nem volt eléggé meggyőző az amerikai nép számára, hogy fenntartsák a mozgalmat Trump második ciklusára.

A Trump adminisztráció politikájával szembeni kezdeti éles reakciók – mint az utazási tilalom vagy a környezetvédelmi politikák megkérdőjelezése – láthatóan kevésbé vannak jelen a közbeszédben. A kritikák tompulása felveti a kérdést, vajon a demokratikus tábor stratégiát változtatott-e, vagy egyszerűen csak elfáradtak a folyamatos tiltakozásban.

Emellett fontos megjegyezni, hogy bár a közvetlen aktivizmus lankadni látszik, lehet, hogy az ellenállás más formákat öltött, például a jogi úton, a választási aktivizmus erősítésén keresztül, vagy más, kevésbé látható módokon.

A jövőben kíváncsiak leszünk arra, hogy ez a mérsékelt hangnem hogyan fogja befolyásolni az amerikai politikai életet, különösen a közelgő választások fényében. Ami azonban biztos, hogy a Trump elleni ellenállás alakulása továbbra is fontos indikátor lesz a politikai hangulatok és stratégiák megértésében.

Forrás: [FAZ.net](https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/debatten/trump-widerstand-schrumpft-die-faschismus-erzaehlung-hat-nicht-funktioniert-110241168.html)
Dátum: 2025-01-20