Bischof Hermann Glettler, az innsbrucki püspök nemrégiben kifejtette véleményét arról, hogy számára a művészet miként kapcsolódik a szabadsághoz, és miként járul hozzá a társadalmi diskurzushoz, különösen ilyen politikailag és társadalmilag megosztott időkben. Glettler püspök, aki ismert progresszív gondolkodású egyházi vezetőként, úgy véli, a művészet lényeges eleme a szabad társadalomnak, mert lehetőséget biztosít a kifejezésre, a párbeszédre és a megértésre.

A püspök aggodalmát fejezte ki a Steiermark tartományban uralkodó politikai helyzet kapcsán, ahol a FPÖ (Osztrák Szabadságpárt) által vezetett kormányzat alatt állítólag a művészeti szcéna szabadságát korlátozták. Glettler szerint a művészet korlátozása nemcsak hogy elnyomja a kreatív kifejezési formákat, de hosszú távon káros hatással van a társadalom egészére is.

Ezen túlmenően beszélt a társadalmi kisebbségek, különösen a meleg közösség elleni támadásokról, hangsúlyozva, hogy az egyháznak és a társadalomnak egésze működőképesebbnek kell lennie az ilyen jellegű agresszióval szemben, és elő kell mozdítania a befogadást és a tiszteletet.

Glettler nemrég egy imámmal közösen írt egy könyvet is, mely a különböző vallások közötti párbeszéd fontosságát hirdeti, és példaként szolgálhat arra, hogy milyen módon lehet hidakat építeni különböző vallási és kulturális közösségek között. A könyv arra törekszik, hogy bemutassa, a vallási vezetők milyen szerepet játszhatnak a megosztottság csökkentésében, és a kölcsönös tisztelet kialakításában.

Bischof Glettler tehát úgy látja, hogy a művészet és a vallási párbeszéd kulcsfontosságú eszközök a szabadság, a tolerancia és a megértés előmozdítására, amelyek révén egy felelősségteljesebb, befogadóbb és nyitottabb társadalom építhető.

Forrás: derstandard.at
Dátum: 2025-04-20