Előző eredményét megduplázva a második legerősebb párttá válhat a német szélsőjobb, de kormányra ettől még nem kerül

Európa legnagyobb népességű országában, Németországban, vasárnap kerül sor az előrehozott választásokra, miután az elmúlt év végén a hárompárti szociáldemokrata-zöld-liberális kormánykoalíció összeomlott. A választáson hét párt esélyes a parlament, vagyis a Bundestag alsóházába való bekerülésre. Az Alternatíva Németországnak (AfD) szélsőjobboldali párt, Alice Weidel vezetésével, aki nemrég Budapesten tárgyalt Orbán Viktorral, most a korábbi eredményeit megduplázva a második legerősebb párttá válhat. A kampány három fő témakörét a biztonság, a gazdaság és a társadalmi stabilitás határozza meg.

A kormány bukását és a választás kiírását a gazdasági problémák és a belső politikai nézeteltérések váltották ki. A Politbarometer felmérése szerint a választások iránti érdeklődés magasabb, mint a 2021-es választások idején. Az újraegyesítés óta a részvételi arány 20–30 százalék között mozgott, de az AfD kiválóan mozgósítja a tábort, különösen a fiatalok és az általában passzív szavazók körében.

A Bundestag új összetételének eléréséhez kompenzációs szabályokkal biztosítják az arányosságot a listás szavazatok és az egyéni képviselők között. Az előzetes felmérések szerint a CDU/CSU vezet, így Friedrich Merz lehet az, aki elsőként próbál kormányt alakítani. A szélsőjobb kormányra kerülése azonban meglepetés lenne, mivel egyedül vélhetően nem szereznek többséget.

Az előrehozott választások Németországban kulcsfontosságúak a jövőbeli politikai és gazdasági stabilitás szempontjából, és az eredmények jelentős változásokat hozhatnak a német és európai politikában egyaránt.

Forrás: https://24.hu/kulfold/2025/02/23/nemetorszag-nemet-valasztas-kampany-merz-cdu-csu-scholz-afd-spd/
Dátum: 2025-02-23