Lehetett volna korszakos politikus

A nemrégiben megjelent cikk, mely az „Élet és Irodalom” legújabb számában olvasható, Bokros Lajos elemzését ismerteti, amely a második világháborút követő amerikai világrend változásait tárgyalja Truman elnöktől Donald Trumpig. Az írás főként arra koncentrál, hogy miként bomlott fel ez a rendszer, és milyen hatásai voltak ezeknek a változásoknak a globális politikára és gazdaságra.

A szerző kiemeli, hogy az amerikai szuperhatalom a második világháború után alapvetően szabályokon alapuló világrendet hozott létre, amely évtizedeken keresztül biztosította a nyugati civilizáció fölényét. Nem csak a kommunista diktatúrákkal szemben, de más elnyomó rendszerekkel szemben is. Azonban, Bokros szerint ez a világrend nem tudott alkalmazkodni a gyorsan változó geopolitikai környezethez, különösen a kommunista diktatúrák bukása és az új kihívások, mint Kína gazdasági erősödése és Oroszország politikai agressziója miatt.

A cikk kritikus hangnemet vesz fel Donald Trump amerikai elnökségével kapcsolatban, állítva, hogy Trump intézkedései és politikai magatartása aláásták a nyugati szabályokon alapuló világrend egységét és cselekvőképességét. Ez, Bokros szerint, végül az önkényuralmi rendszerek erősödését segítette elő.

Várhegyi Éva pedig egy másik cikkben Matolcsy György jegybankelnökségének következményeit vizsgálja, amely során kiemeli, hogy bár a Magyar Nemzeti Bank irányítása jelentős változásokon ment keresztül, ezek gyakran a gazdasági stabilitás rovására mentek. Matolcsy döntései, Várhegyi szerint, hosszú távú negatív hatásokkal jártak a magyar gazdaságra és társadalomra.

Összességében a cikk több fontos politikai és gazdasági témát is érint, reflektálva a globális és helyi szintű változásokra, amelyek hosszú távú hatásokkal bírnak.

Forrás: https://24.hu/belfold/2025/02/28/matolcsy-mnb-trump-merkel-elet-es-irodalom/
Dátum: 2025-02-28