Sosem készült még ilyen közelről fénykép a Napról

A NASA Parker Solar Probe űrszondája rekordközelségből, mindössze 6,1 millió kilométerre készített lenyűgöző fényképeket a Napról, ezáltal új dimenziót nyitva a csillagunkat érintő tudományos kutatásokban. Az 2018-ban felbocsátott szonda a világűr körülményei között is bámulatosan tud teljesíteni, hiszen ekkora közelségben a hőmérséklet eléri a 980 Celsius-fokot, és az űreszköz óriási mennyiségű sugárzásnak van kitéve.

A NASA legújabb közlése szerint a felvételek megmutatják a napszelet közvetlenül annak keletkezési helyén, a napkoronában. A tudósok különösen annak megértésére törekszenek, hogy a töltött részecskékből álló napszél hogyan tudja megvalósítani az egy millisíkmétert megtevő utazást az űrben, valamint hogyan escapel ezek a részecskék a Nap erős gravitációs vonzásából.

A Parker Solar Probe missziója többféle tudományos instrumentumot használ az űrutazás során, hasonlóan ehhez az újabb felfedezéshez is. Az eszközök segítségével koronakidobódásokat és azok interakcióit is sikerült lencsevégre kapni, amely további adatokat szolgáltathat a Nap fizikájának megértéséhez.

Az űrszondáról készült képek nem csak a tudományos közösség számára jelentenek óriási előrelépést, de az egyszerű ember számára is izgalmas betekintést nyújtanak csillagunk működésébe. Az űrkutatás terén elért ez a fényképek megmutatják, hogyan viselkedik a napszél röviddel azután, hogy elhagyja a koronát, és ez milyen hatással van a Földünk és annak környezetére.

A Parker Solar Probe még sokáig fog adatokat szolgáltatni a tudósok számára, az új felfedezések és a további kutatások pedig remélhetőleg hozzájárulnak a Nap és annak hatásainak jobb megértéséhez.

Forrás: https://24.hu/tech/2025/07/13/parker-solar-probe-naprol-keszult-legkozelebbi-kepek/
Dátum: 2025-07-13