Zoltánt jogtalanul kényszerítették pszichiátriai kezelésre, a Kúria szerint nem volt „elég kirívó” az ügye, ezért nem kapott kártérítést
Március óta érvényben van egy új magyar jogszabály, amely kártérítést biztosít azoknak, akiket jogtalanul vittek pszichiátriára. Ennek ellenére Zoltán, egy budapesti férfi, aki 2016-ban került összetűzésbe a rendőrökkel és emiatt pszichiátriai kezelésre kényszerült, nem részesülhetett ebben a lehetőségben. A szóváltás következtében Zoltánt a János Kórház pszichiátriájára szállították, és ott kötelező kezelést rendeltek el nála. A férfi a kezelés után jogi segítséget kért az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványtól, ahol kifejezetten pszichiátriai sérelmekkel foglalkoznak. Az elsőfokú bíróság döntését megfellebbezte, mivel nem álltak fenn a kényszerkezeléshez szükséges jogi feltételek. A másodfokon valóban igazat adtak neki, így felmentették a kényszerintézkedés alól.
Ennek ellenére, amikor kártérítésért fordult a bírósághoz, a Kúria nem ítélte meg ezért pénzbeli kompenzációt, mivel úgy találták, hogy az eset nem volt „elég kirívó”. Az Alkotmánybíróság azonban másképp látta ezeket az eseteket, és a jogalkotókat új szabályozás kidolgozására kötelezte. Ennek eredményeképpen, 2024 végén elfogadott törvény értelmében a hasonló sorsú emberek márciustól kártérítést igényelhetnek, ha jogtalanul kerültek pszichiátriai kezelésre.
Az Állampolgári Bizottság szerint évente 10-15 ezer ember esik áldozatul hasonló pszichiátriai kényszerintézkedésnek Magyarországon. Az új jogszabály előtt a legtöbb esetben nem járt kárpótlás, még ha be is bizonyosodott a jogellenesség. Az alapítvány segítségével azonban több száz embernek sikerült már jogorvoslatot nyernie.
Forrás URL: https://24.hu/belfold/2025/02/17/zoltant-jogtalanul-kenyszeritettek-pszichiatriai-kezelesre-de-az-ugye-nem-volt-eleg-kirivo-ezert-nem-kapott-karteritest/
Dátum: 2025-02-17